Herman Melinda: Vrszoba
vek tvlatbl is tisztn emlkszem arra a szeles vasrnapra, amikor vigyzatlanul, pusztn a tjkozd kpessgemben bzva indultam neki, hogy megltogassam Elza nnit.
Hossz, kimert gyalogt vezetett a krhzhoz, ahol fekdt; mondanom sem kell ht, hogy alaposan eltvedtem, s hogy a megprbltatsokrt, melyeket a vakmersgemnek ksznheten hozott a nyakamra az a bizonyos jszaka, egyedl csak magamat krhoztathatom.
Emlkszem, j ideje bolyongtam mr, amikor egyszerre feltnt, hogy akrmerre haladok, kt fiatal leny jr elttem. Hosszks, fak arcuk gyszlvn valszertlen hasonlatossgot mutatott; hajukat egyenesre vgtk; s kicsi, ers kezeikben egy-egy ldikt szorongattak.
Tbb alkalommal is megksreltem lemaradni mglk, de k minduntalan bevrtak az utca sarkn, ellenben ha rjuk tekintettem, vratlanul eltntek egy fa, vagy egy hz mgtt.
rk teltek el gy. Kertseket, parkokat, rgies, faragott fapadokat hagytam magam mgtt; s kzben mr-mr hallani vltem, amint a vadszatra indul llatok morgsa az jszaka halk pisszensei kz vegyl.
Egyre gyakrabban tekintgettem ht szt, keres mozdulatokkal, hiszen ott s akkor a szabadulst jelentette volna a krhz plettmbje, s n svrogtam mr a szabadulsra.
Megrkezve azonban r kellett dbbennem, hogy odabent sem knlkozik esly a hn htott vltozsra. A nvrek gy hsz mterrel elttem haladtak a krhz folyosin is. Sorra jrtak vagy egy tucatnyi szobt, s nmelyikbl, -valamifle, csak ltaluk ismert rendszer alapjn- ldikikban a legklnflbb holmik gyjtemnyvel jttek el. Ezeket aztn gondosan elrendeztk, s rlam tbb tudomst sem vve elsiettek.
Felbtorodtam. Kvettem ket. A folyos utols kanyarulatban egy, a tbbitl teljesen elklnl helyisg bjt meg. Felette tblcska lgott, „Vrszoba” felirattal. Ajtaja trva-nyitva llt, mindssze egy rgi dvnyt hztak el; taln e szegnyes barikd segtsgvel adva hrl, hogy idegenek jelenlte azon tl mr nem kvnatos.
Oda fordultak be a lenyok. Kisvrtatva azonban el is bukkantak elgedett arccal, s ajkaikon knny kis mosollyal indultak tovbb.
Amint biztonsgos tvolsgban tudtam ket, n sem ttovztam tovbb: Elszntam magamat; s a szobba mentem, kvncsisgomat csillaptani.
Kzvetlenl a mennyezeten csonka kmnykrt kuporgott. Ahogy elnztem az alatta ktelenked, otromba, vz hagyta foltokat, rgtn tudtam, hogy csak hanyagsgbl nem falaztk be, mr rgen. Szabadon besttt rajta a Hold, s a fnykrben –kzelebb lpve- vratlanul megpillantottam mg valamit. Elza nni legkedvesebb nyaklnca hevert karnyjtsnyi tvolsgban, hnyaveti mdon egy cska zsmolyra lkve. Egy helytt elszakadt ugyan, de az aprlkos gonddal megmunklt, elefntcsontszn szemeket azrt biztonsggal megismertem. -Mifle trfa ez?! –Dadogtam bizonytalanul, s fojtott kiltssal futtattam vgig rajta az ujjaimat; mert kzben minden gondolattal egyre inkbb hatalma al knyszertett a balsejtelem dmona…
Krben polcok sorakoztak, a legklnflbb trgyakkal, rdekes csecsebecskkel megrakodva, amelyek –gyantom-, gazdiknak egykor igen kedvesek lehettek. Alaposabb szemrevtelezs utn azonban kiderlt, hogy akrcsak a nyaklncnak, az sszesnek akad valami hibja.
Egszen tadtam magamat a megdbbensnek, s mr azon voltam, hogy messzire szaladok onnan; de akkor oldalvst pillantva feltnt, hogy a kt nvr a sarkamban van megint. Rajzos, hosszks arcuk az ajtflfhoz lapult. Hasonlatossguk mg ksrtetiesebbnek tetszett az jszaka halovny fnyeinl, melyek a mozaikszeren megfestett vegablakok bohks alakzatain keresztl, a szivrvny minden sznben, dsan mlttek a folyosra.
-Legalbb ezt az egyet hadd vigyem vissza Elza nninek! –Kaptam fel a nyaklncot hirtelen ellenkezssel. –Ehhez mindig gy ragaszkodott! -S azzal a vlaszukat meg sem vrva, hatrozott rugaszkodssal lendltem t vele a dvnyon. Ksbb aztn, lmatlan jszakim alkalmval gyakran hallottam jra a lenyok csfondros kacagst, ami ez utn kvetkezett; s egyidejleg azt is ltni vltem, amint szjuk el tartott, kicsi, fis kezk belereszket…
Elza nni azonban mit sem tudott minderrl. Mikzben n odakint valsgos hborkat vvtam, szernyen berendezett szobjnak nyugalmban, bksen aludta a jobbak lmt.
Elcsigzottan telepedtem le az egyik szkre. Elhalsztam a lncot, s a javtshoz fogtam. Kisvrtatva azonban, ppen amikor az utols simtsokkal is vgeztem, egszen fellzadtak ellenem elgytrt idegeim, s a szk karfjra hanyatlott a fejem. Elza nnit lttam magam eltt, amint a Vrszoba zsmolyn l, a nvrek krben, a szakadt nyaklncot szorongatva.
Erre aztn felijedtem. Sietsen drzsltem ki g szemeimbl a kzeled lmot; s megknnyebblten shajtottam fel, amikor megpillantottam Elza nnit, amint ppen egy pohr tet kszl tlteni.
-Ht bren van? –Lptem hozz elrzkenylve, a krlmnyekhez kpest meglepen dn, hogy elvegyem a kezbl a kancst, ahogy azeltt is szoktam, s vgigsimtottam a homlokn.
-Lthatod lnyom. –Vlaszolta elgedetten, a megszokott flmosoly ksretben.
-Olyas valamit fogok most mutatni, amit mr egsz biztos nagyon keresett! –Kiltottam boldogan, s elhtrltam nhny lpst, mikzben elhztam a lncot, mert minden zben ki akartam lvezni az rmt, amit meglepetsem okoz majd a kvetkez pillanatban.
Erre aztn egsz arca elsttedett. Maga mell intett, majd az addig oly nagy becsben tartott trgyat hatrozott rntssal tpte ki az ujjaim kzl.
-Ez nekem mr csak gy kell! –Csattant ki belle az ellenkezs, mikzben az elszaktott lncot a sarokba ldtotta.
Elkpedve lltam a hltlansga fltt. Felszegett llal, hidegen s gonoszkodva vgtam vissza; hogy mit mondtam, mr magam sem tudom.
Mert akkor Elza nni vratlanul felhagyott a duzzogssal. Mltatlankodva az ellenkez irnyba fordtotta mg a fejt, de azutn mr bksen hunyta le a szemt, s soha tbb nem nyitotta ki.
(Pontosan egy esztendvel az utn a bizonyos jszaka utn omlsveszlyes plett nyilvntottk, majd lebontottk a krhzat. Eltnt a krhz, s vele egytt a Vrszoba. A kt nvrrl pedig soha nem hallott senki.)
|